Med 4. in 15. septembrom 2024 smo v Zavodu Krog skupaj s partnerji v mestu Sousse (Tunizija)
organizirali dve mladinski izmenjavi, kjer smo skupaj z organizacijami iz Libanona, Egipta, Tunizije in Turčije izvajali aktivnosti za okrepitev razumevanja, znanja in veščin mladih na področju trajnostnega turizma. Mladinski izmenjavi sta del projektov, ki ju financira Evropska unija v okviru Erasmus+ programa.
Trajnostni turizem je odgovor na nevarnosti, ki jih prinaša množični in klasični turizem, saj zmanjšuje negativne vplive na naravo in družbo ter predstavlja ravnotežje med potrebami obiskovalcev in gostiteljske dežele. Z upravljanjem vseh virov na način, ki zadovoljuje gospodarske, družbene, okoljske in duhovne potrebe, vodi k zaščiti in krepitvi priložnosti za prihodnji razvoj. Vse več turističnih organizacij in agencij usmerja svoje strategije v turizem, ki je prijazen do lokalnega in globalnega okolja ter njegovih prebivalcev in kulture. Da bi izkoristili te priložnosti trajnostnega turizma, smo mladim, ki želijo delati v turizmu, zagotovili usposabljanje o trajnostnih praksah v turizmu, trajnostnih destinacijah, zelenih vidikih turizma in pomenu sodelovanja z lokalnimi skupnostmi, kar jim bo dolgoročno pomagalo pri zaposlovanju v turističnem sektorju.
V prvem projektu »Mladi potujejo trajnostno«, se je več kot 30 mladih iz omenjenih držav izobrazilo o trajnostnem razvoju na splošno, predvsem pa o trajnostnem turizmu. Projektne aktivnosti so okrepile njihove podjetniške veščine za načrtovanje projektov na področju trajnostnega turizma. Tekom prvega dela projekta v Izmirju (Turčija) so mladi dobili znanja in veščine na teh področjih ter s podporo mentorjev zasnovali poslovne načrte za lastne projekte na področju trajnostnega turizma. V drugem delu projekta v Soussu (Tunizija) pa so pridobili še veščine s področja finančnega vodenja projektov ter zaposlitvene veščine, kot so timsko delo, kreativnost, komunikacija ipd.
Aktivnosti iz prvega projekta so sodelujoči mladi nadgradili in razširili v okviru novega projekta »Spodbujanje zaposlovanja mladih v trajnostnem turizmu«. Skupine usposobljenih mladih bodo svoje znanje o pomenu in načelih trajnostnega turizma predajale naprej svojim sovrstnikom s pomočjo izvedbe več aktivnosti, pri čemer bodo uporabili znanje o trajnostnem turizmu ter kreativne in podjetniške veščine, ki so jih pridobili v tekom izobraževanj.
V vseh sodelujočih državah bodo zasnovali, organizirali in izvedli krajše izlete, ki bodo temeljili na upoštevanju načel trajnostnega turizma. Na izlete bodo povabili svoje sovrstnike, ki jim bodo predstavili temeljne stebre trajnostnega turizma in trajnostne vidike organiziranega izleta, hkrati pa bodo udeležencem_kam predstavili znamenitosti, ki si jih bodo tekom poti ogledali. Prav tako bodo zasnovali krajše delavnice o trajnostnem turizmu za mlade, ki še študirajo turizem ali si želijo delati v tej panogi. Zaključna aktivnost bo organizacija okroglih miz za mlade v vseh sodelujočih državah, na katere bodo povabljeni_ne strokovnjaki_inje v tej panogi.
Oba projekta prispevata k promociji trajnostnega turizma ter krepitvi ozaveščenosti in znanja sovrstnikov o trajnostnemu razvoju na splošno. Projektne aktivnosti bodo mladim pomagale okrepiti organizacijske, komunikacijske in druge zaposlitvene veščine ter veščine vodenja projektov. Hkrati bo projekt pripomogel k krepitvi podjetništva in kreativnost mladih na področju trajnostnega turizma ter k krepitvi vrednot, kot so solidarnost, zavedanje o medsebojni povezanosti in potrebi, da skrbimo drug za drugega in za naravo in okolje. Z izmenjavo mladih iz vseh petih partnerskih držav se bo krepilo tudi medsebojno razumevanje držav Sredozemlja.
Comments